Rm 218, Tangxing Digital Bld, #6 Tangxing Rd, Xi’an, Shaanxi, China +86 17791258855 [email protected]
Rhodiola Rosea Extraktspulver (Rhodiola rosea L. ) är ett standardiserat botaniskt adaptogent råmaterial som tillverkas av Shaanxi Rainwood Biotech. Standardiserat för hög potens Rosaviner (≥3,0 % enligt HPLC) och Salidrosid (≥1,0 % enligt HPLC) med en koncentrationsförhållande 4:1 , det extraheras uteslutande från äkta bergsrhodiolarötter med hjälp av 70 % etanol av livsmedelsklass för att säkerställa överlägsen batch-konsistens, låga halter av tungmetaller och efterlevnad av kraven på ren etikett för kosttillskott, kognitiva adaptogenblandningar samt näring för uthållighetssport.
| Produktnamn | Rhodiola rosea-extraktpulver (råmaterial) |
| Botanisk källa | Rhodiola rosea L. (Rot) | Koncentrationsförhållande 4:1 |
| Verksamma ingredienser (HPLC) | Rosaviner ≥3,0 % | Salidrosid ≥1,0 % (HPLC-analys) |
| Extraktionslösningsmedel och ID | 70 % etanol (endast) | TLC-identifiering: positiv |
| Farmakopéstandard | Uppfyller Eur.Ph.- och företagsstandarder | HS-kod: 1302199099 |
| Utseende och partikelstorlek | Fint gult till brunröd pulver; 100 % passerar 80 mesh |
| Skrymdensitet och packad densitet | Skrymdensitet: 40–60 g/100 ml | Packad densitet: 60–90 g/100 ml | Förlust vid torkning ≤ 5,0 % |
| Renhets- och säkerhetskontroll | Tungmetaller ≤ 10 ppm (Pb ≤ 2, As ≤ 1, Cd ≤ 0,5, Hg ≤ 0,1) | Restetanol ≤ 200 ppm |
| Förpackning & lagring | 25 kg/pappersdrum (2 plastpåsar inuti); förvaras på svalt och torrt ställe |
| Hållbarhet och prov | hållbarhet på 3 år (36 månader) | Gratis prov på 100 g (skickas inom 24 timmar) |
Rhodiola Rosea Extraktspulver (Rhodiola rosea L. ) är ett standardiserat botaniskt adaptogenråmaterial som tillverkas av Shaanxi Rainwood Biotech Co., Ltd. Extraherad från äkta alpina rötter vid en koncentrationsförhållande 4:1 med 70 % etanol av livsmedelsklass används den dubbelstandardiseras för Rosaviner (≥3,0 % enligt HPLC) och Salidrosid (≥1,0 % enligt HPLC) med TLC-bekräftelse, låg restetanol (≤200 ppm, Eur.Ph 7.0), totalt antal tungmetaller ≤10 ppm (GB 5009.74) och en verifierad hållbarhet på 3 år för kosttillskott, nootropika och prestationsrelaterade sportformuleringar.
Extraherad uteslutande från äkta höghöjd Rhodiola rosea L. rötter med 70 % etanol av livsmedelsklass vid ett extraktionsförhållande på 4:1; Rainwood Biotech skyddar känslomässiga bioaktiva fenylpropanoider och fenyletanoider. Varje batch testas rigoröst med validerad HPLC för att garantera äkta halt av Rosaviner (≥3,0 %) och Salidrosid (≥1,0 %) med TLC-identitetsbekräftelse.
| Testparameter | Målspecifikation enligt farmakopé | Validerad analysmetod |
|---|---|---|
| Rosavinanalys | ≥ 3,0 % (Partiprovningsresultat: 3,12 %) | HPLC |
| Salidrosidhalt | ≥ 1,0 % (Partiprovningsresultat: 1,09 %) | HPLC |
| Identifiering (ID-test) | Positiv för Rhodiola rosea | TLC (tuntlagerskromatografi) |
| Koncentrationsförhållande | 4:1 | Företagsstandard |
| Extraktionslösningsmedel | endast 70 % etanol | Tillverkningsprocessdokumentation |
| Utseende och färg | Gul till brunröd pulverform | Visuell inspektion |
| Lukt och smak | Karakteristisk doft och smak | Organoleptisk |
| Partikelstorlek (siktanalys) | 100% går igenom 80 mask | 80-mesh-sikt |
| Bulkdensitet | 40–60 g/100 ml (parti: 58 g) | CP-2020-standardmetod |
| Tap Density | 60–90 g/100 ml (parti: 72 g) | CP-2020-standardmetod |
| Förlust vid torkning | ≤ 5,0 % (partiresultat: 1,48 %) | GB 5009.3 gravimetrisk metod |
| Totalask | ≤ 5,0 % (partiresultat: 3,03 %) | GB 5009.4 högtemperaturugn |
| Residualvätskor | Etanol ≤ 200 ppm | Eur.Ph 7.0 <2.4.24> headspace-GC |
| Pestmedelsrester | DDT och 666 ≤ 0,2 ppm | AOAC 2007.01 GC-MS/MS |
| Totalt innehåll av tungmetaller | ≤ 10,0 ppm (Partiresultat: <10 ppm) | GB 5009.74 / ICP-MS |
| Bly (Pb) | ≤ 2,0 ppm | GB 5009.12 / ICP-MS |
| Arsenik (As) | ≤ 1,0 ppm | GB 5009.76 / ICP-MS |
| Kadmium (Cd) | ≤ 0,5 ppm | GB 5009.15 / ICP-MS |
| Kvicksilver (Hg) | ≤ 0,1 ppm | GB 5009.17 / ICP-MS |
| Totalt antal kolonier (TPC) | ≤ 1 000 CFU/g (Parti: <600 CFU/g) | GB 4789.2 Mikrobiologi |
| Jäst och mögel | ≤ 100 CFU/g | GB 4789.15 Mikrobiologi |
| E. coli | Negativt/10 g | GB 4789.3 Mikrobiologi |
| Salmonsjuka | Negativt / 25 g | GB 4789.4 Mikrobiologi |
| Staphylococcus aureus | Negativt/10 g | GB 4789.10 Mikrobiologi |
| Målformuleringskategori | Rekommenderad daglig dos | Formuleringskompatibilitet och synergier |
|---|---|---|
| Anpassningsstöd för stress och binjurarna | 200–400 mg/dag | Utmärkt synergiverkan tillsammans med Ashwagandha (KSM-66), Panax Ginseng och heliga basilikaextrakt. |
| Kognitiva nootropika och hjärnhälsa | 150–300 mg/dag | Kombinerar smidigt med Alpha-GPC, Bacopa Monnieri, Hericium erinaceus-svamp och L-Theanin. |
| Uthållighetssporter och VO2-max-bländningar | 300–500 mg/dag | Fungerar effektivt tillsammans med Turkesteron, Cordyceps militaris, Beta-alanin och elektrolytpremixar. |
| Färdiga funktionsdrycker och vätskeampuller | 100–250 mg/per portion | Omedelbar löslighet och klar, brunaktig lösning; kompatibel med naturliga citrusmaskeringssystem. |
| Kvalitet och tekniska parametrar | Rainwood standardiserad extrakt (HPLC) | Konventionellt rått Rhodiola-pulver |
|---|---|---|
| Biologisk aktivitet | Rosaviner ≥3,0 % + Salidrosid ≥1,0 % (HPLC) | Icke standardiserat / spår (<0,5 %) |
| Koncentrationsförhållande | 4:1 koncentrerad förhållande | 1:1 (rå mald rotfiber) |
| Extraktionslösningsmedel | 70 % livsmedelsgradsetanol (Eur.Ph-kompatibel) | Ingen (malen hel rot) |
| Lösningsmedelsrester | Etanol ≤ 200 ppm (Eur.Ph 7.0 <2.4.24>) | Oreglerad |
| Tungmetaller och säkerhet | Totalt innehåll av tungmetaller ≤ 10 ppm (GB 5009.74) | Hög risk för tungmetallförorening i jord |
| Hållbarhet | 36 månader (3 år) stabil verkningsgrad | 12–18 månader (snabb nedbrytning) |
Få 100 g kostnadsfritt Rhodiola Rosea-extraktpulver (Rosaviner ≥3,0 % / Salidrosid ≥1,0 % enligt HPLC, förhållande 4:1) med fullständiga, partspecifika testdata för dina R&D-formuleringar.
Skicka förfrågan nu / Begär 100 g prov →Rhodiola Rosea Extraktspulver (Rhodiola rosea L. ) är ett standardiserat botaniskt adaptogenråmaterial som tillverkas av Shaanxi Rainwood Biotech Co., Ltd. Extraherad från äkta alpina rötter vid en koncentrationsförhållande 4:1 med 70 % etanol av livsmedelsklass används den dubbelstandardiseras för Rosaviner (≥3,0 % enligt HPLC) och Salidrosid (≥1,0 % enligt HPLC) med TLC-bekräftelse, låg restetanol (≤200 ppm, Eur.Ph 7.0), totalt antal tungmetaller ≤10 ppm (GB 5009.74) och en verifierad hållbarhet på 3 år för kosttillskott, nootropika och prestationsrelaterade sportformuleringar.
Extraherad uteslutande från äkta höghöjd Rhodiola rosea L. rötter med 70 % etanol av livsmedelsklass vid ett extraktionsförhållande på 4:1; Rainwood Biotech skyddar känslomässiga bioaktiva fenylpropanoider och fenyletanoider. Varje batch testas rigoröst med validerad HPLC för att garantera äkta halt av Rosaviner (≥3,0 %) och Salidrosid (≥1,0 %) med TLC-identitetsbekräftelse.
| Testparameter | Målspecifikation enligt farmakopé | Validerad analysmetod |
|---|---|---|
| Rosavinanalys | ≥ 3,0 % (Partiprovningsresultat: 3,12 %) | HPLC |
| Salidrosidhalt | ≥ 1,0 % (Partiprovningsresultat: 1,09 %) | HPLC |
| Identifiering (ID-test) | Positiv för Rhodiola rosea | TLC (tuntlagerskromatografi) |
| Koncentrationsförhållande | 4:1 | Företagsstandard |
| Extraktionslösningsmedel | endast 70 % etanol | Tillverkningsprocessdokumentation |
| Utseende och färg | Gul till brunröd pulverform | Visuell inspektion |
| Lukt och smak | Karakteristisk doft och smak | Organoleptisk |
| Partikelstorlek (siktanalys) | 100% går igenom 80 mask | 80-mesh-sikt |
| Bulkdensitet | 40–60 g/100 ml (parti: 58 g) | CP-2020-standardmetod |
| Tap Density | 60–90 g/100 ml (parti: 72 g) | CP-2020-standardmetod |
| Förlust vid torkning | ≤ 5,0 % (partiresultat: 1,48 %) | GB 5009.3 gravimetrisk metod |
| Totalask | ≤ 5,0 % (partiresultat: 3,03 %) | GB 5009.4 högtemperaturugn |
| Residualvätskor | Etanol ≤ 200 ppm | Eur.Ph 7.0 <2.4.24> headspace-GC |
| Pestmedelsrester | DDT och 666 ≤ 0,2 ppm | AOAC 2007.01 GC-MS/MS |
| Totalt innehåll av tungmetaller | ≤ 10,0 ppm (Partiresultat: <10 ppm) | GB 5009.74 / ICP-MS |
| Bly (Pb) | ≤ 2,0 ppm | GB 5009.12 / ICP-MS |
| Arsenik (As) | ≤ 1,0 ppm | GB 5009.76 / ICP-MS |
| Kadmium (Cd) | ≤ 0,5 ppm | GB 5009.15 / ICP-MS |
| Kvicksilver (Hg) | ≤ 0,1 ppm | GB 5009.17 / ICP-MS |
| Totalt antal kolonier (TPC) | ≤ 1 000 CFU/g (Parti: <600 CFU/g) | GB 4789.2 Mikrobiologi |
| Jäst och mögel | ≤ 100 CFU/g | GB 4789.15 Mikrobiologi |
| E. coli | Negativt/10 g | GB 4789.3 Mikrobiologi |
| Salmonsjuka | Negativt / 25 g | GB 4789.4 Mikrobiologi |
| Staphylococcus aureus | Negativt/10 g | GB 4789.10 Mikrobiologi |
| Målformuleringskategori | Rekommenderad daglig dos | Formuleringskompatibilitet och synergier |
|---|---|---|
| Anpassningsstöd för stress och binjurarna | 200–400 mg/dag | Utmärkt synergiverkan tillsammans med Ashwagandha (KSM-66), Panax Ginseng och heliga basilikaextrakt. |
| Kognitiva nootropika och hjärnhälsa | 150–300 mg/dag | Kombinerar smidigt med Alpha-GPC, Bacopa Monnieri, Hericium erinaceus-svamp och L-Theanin. |
| Uthållighetssporter och VO2-max-bländningar | 300–500 mg/dag | Fungerar effektivt tillsammans med Turkesteron, Cordyceps militaris, Beta-alanin och elektrolytpremixar. |
| Färdiga funktionsdrycker och vätskeampuller | 100–250 mg/per portion | Omedelbar löslighet och klar, brunaktig lösning; kompatibel med naturliga citrusmaskeringssystem. |
| Kvalitet och tekniska parametrar | Rainwood standardiserad extrakt (HPLC) | Konventionellt rått Rhodiola-pulver |
|---|---|---|
| Biologisk aktivitet | Rosaviner ≥3,0 % + Salidrosid ≥1,0 % (HPLC) | Icke standardiserat / spår (<0,5 %) |
| Koncentrationsförhållande | 4:1 koncentrerad förhållande | 1:1 (rå mald rotfiber) |
| Extraktionslösningsmedel | 70 % livsmedelsgradsetanol (Eur.Ph-kompatibel) | Ingen (malen hel rot) |
| Lösningsmedelsrester | Etanol ≤ 200 ppm (Eur.Ph 7.0 <2.4.24>) | Oreglerad |
| Tungmetaller och säkerhet | Totalt innehåll av tungmetaller ≤ 10 ppm (GB 5009.74) | Hög risk för tungmetallförorening i jord |
| Hållbarhet | 36 månader (3 år) stabil verkningsgrad | 12–18 månader (snabb nedbrytning) |
Få 100 g kostnadsfritt Rhodiola Rosea-extraktpulver (Rosaviner ≥3,0 % / Salidrosid ≥1,0 % enligt HPLC, förhållande 4:1) med fullständiga, partspecifika testdata för dina R&D-formuleringar.
Skicka förfrågan nu / Begär 100 g prov →Rhodiola Rosea Extraktspulver (Rhodiola rosea L. ) är ett standardiserat botaniskt adaptogenråmaterial som tillverkas av Shaanxi Rainwood Biotech Co., Ltd. Formulerat för läkemedels-, nutraceutiska- och högpresterande kognitiva formuleringar, standardiserat för två aktiva markörer: Salidrosid (1–5 % HPLC) och Totala rosaviner (3–5 % HPLC, inklusive rosavin, rosin och rosinarin) , vilket säkerställer certifierad clean-label-kompatibilitet, extremt låga halter av tungmetaller (≤10 ppm enligt ICP-MS) samt noll mängd skadliga lösningsmedelsrester av klass 1 och 2 (USP <467> klass 3).
Inhämtat från vilt växande och hållbart skördade alpina Rhodiola Rosea rhizomer. Rainwood Biotech använder extraktion med vatten-etanol under vakuum vid låg temperatur för att skydda känslomarkade fenylpropanoider och fenyletanolderivat. Varje produktionsomgång testas dubbelkontrollerat med HPLC för att garantera äkta kvoter av Salidrosid (CAS: 10338-51-9) ,Rosavin (CAS: 84954-92-7) ,Rosin (CAS: 85026-55-7) och Rosarin (CAS: 84954-93-8) .
| Testparameter | Målspecifikation enligt farmakopé | Validerad analysmetod |
|---|---|---|
| Innehåll av salidrosid | ≥1,0 %, ≥2,0 %, ≥3,0 %, ≥5,0 % (anpassningsbart) | HPLC (USP/EP-referens) |
| Totalt innehåll av rosaviner | ≥3,0–5,0 % (rosavin, rosin, rosin) | HPLC (isokratisk omvänd fas) |
| Utseende och lukt | Rödbrun till brun fin pulverform, karaktäristisk behaglig växtlik lukt | Organoleptisk undersökning |
| Partikelstorlek och sikt | 100 % passerar 80 mesh (≥95 % passerar 100 mesh) | USP <786> siktanalys |
| Förlust vid torkning / fukthalt | ≤5.0% | USP <731> (105 °C, 2 h) |
| Total askhalt | ≤5.0% | USP <561> |
| Tungmetaller (totalt) | ≤10,0 ppm (Pb ≤1,0, As ≤1,0, Cd ≤0,5, Hg ≤0,1 ppm) | ICP-MS (USP <233>) |
| Residualvätskor | Etanol ≤5 000 ppm; Metanol och hexan ej påvisade | GC-headspace (USP <467>) |
| Totalt antal kolonier (TPC) | ≤1 000 CFU/g | USP <2021> |
| Gäst och skimmel | ≤ 100 cfu/g | USP <2021> |
| Patogener (E. coli, Salmonella) | Negativt/10 g (Negativt/25 g för Salmonella) | USP <2022> |
| Användningskategori | Rekommenderad dosering | Formuleringskompatibilitet och roll |
|---|---|---|
| Kognitiva och nootropiska blandningar | 100–300 mg/dag | Förbättrar koncentration, mental uthållighet och neuroprotektion i synergi med L-teanin och Bacopa. |
| Uthållighets- och idrottsnäringsprodukter | 200–500 mg/dag | Stödjer cellens syreanvändning, motverkar trötthet och främjar ATP-återhämtning. |
| Stresslindring och kortisolbalans | 150–400 mg/dag | Reglerar HPA-axelns stressrespons och stödjer binjurhälsa samt en lugn, avslappnad sinnesstämning. |
| Funktionella färdigblandade drycker (RTD) | 50–200 mg/per portion | Vattenlöslig med ren botanisk smakprofil för energi- och avslappningsdrycker. |
| Utvärderingsparameter | Rainwood standardiserat extrakt (HPLC dubbelanalys) | Konventionellt rått malen Rhodiola-pulver |
|---|---|---|
| Biologiskt aktiv analysstyrka | Standardiserad salidroside (1 %–5 %) + rosaviner (3 %–5 %) | Icke-standardiserad, okänd eller spårbara aktiva markerare (< 0,5 %) |
| Doseringseffektivitet | Hög potens: 100–300 mg effektiv klinisk dos | Stort volymbehov: kräver 3 000–5 000 mg råpulver |
| Artsidentifiering | 100 % garanterat Rhodiola Rosea med TLC / HPLC-fingeravtryck | Hög risk för förfalskning med Rhodiola crenulata |
| Tungmetaller och mikrober | Extremt låg halt av tungmetaller (ICP-MS) och låg biobelastning | Variabel biobelastning, risk för mikrobiell jordkontaminering |
Kontakta vårt tekniska försäljningsteam för omfattande HPLC-testmonografier, regleringsdossiers och konkurrenskraftiga engrosvolympriser.
Skicka förfrågan nu / Begär 100 g prov →"
Shaanxi Rainwood Biotech följer läkemedelsklassens tillverkningsstandarder och erbjuder globala varumärkesägare inom adaptogena och kognitiva formuleringar oöverträffade tekniska och kommersiella fördelar:
\n"
"
Shaanxi Rainwood Biotech Co., Ltd. (grundat 2006) är en ledande cGMP-kompatibel tillverkare av växtextrakt och leverantör av standardiserade råmaterial med huvudkontor i Xi'an High-Tech Development Zone, Shaanxi, Kina. Vi driver en avancerad industriell anläggning på 19 acre utrustad med automatiserade kontinuerliga extraktionslinjer, vakumkoncentreringsenheter, membranseparationsystem och renrum av klass 100 000.
\nVårt oberoende centrum för kvalitetskontrolltestning är utrustat med högprecisionens analytisk instrumentering, inklusive Shimadzu högpresterande vätskekromatografi (HPLC) ,Gaschromatografi (GC-MS) ,UV-Vis-spektrofotometrar ,Atomabsorptionsspektrometer (AAS) , och tunnskiktskromatografisystem (TLC). Vi utför omfattande intern testning av renhetsgrad, rester av bekämpningsmedel, tungmetaller, mikrobiella gränsvärden och lösningsmedelsrester, samt tredjeparts tvärtestning med SGS och Eurofins.
\nRainwood Biotech är certifierad enligt omfattande globala livsmedelssäkerhets- och kvalitetsstyrningsstandarder:
\n
\n
\n
\n
\n "
"
Shaanxi Rainwood Biotech tillverkar ett omfattande sortiment av standardiserade botaniska adaptogener och verksamma råmaterial som stödjer livskraften. Utforska våra högt kompatibla synergistiska verksamma ingredienser för avancerade formuleringar avseende kognitiv funktion, stresslindring och uthållighet:
\n| Synergistiskt råmaterial | Standardiserad styrka | Formulerings-synergi och fördelar |
|---|---|---|
| Ginsengextraktspulver → | Ginsenosider 10 %–80 % HPLC/UV | Klassiskt adaptogenpar som förstärker fysisk uthållighet, mental klarhet och immunförsvar. |
| Turkesteronpulver → | Turkesteron 2 %–10 % HPLC | Synergistisk prestandaförbättrare för idrott som stödjer ATP-generering och muskelåterhämtning. |
| Icariinpulver (Epimedium) → | Icariin 10 %–98 % HPLC | Synergistisk blodcirkulation, kväveoxidssyntes och vitalitetsstärkande komplext. |
| Druvfröextraktpulver → | Proantocyanidiner (OPC) ≥95 % | Kraftfull antioxidant skydd mot oxidativ stress orsakad av fysisk aktivitet. |
"